top of page

Dolnośląska Gala Operetkowa w Jaworze

Tradycje operetkowe Dolnego Śląska sięgają początków XIX wieku. Wówczas na terenie regionu miały miejsce przedstawienia wędrownych trup teatralnych. Odwiedzały go również znamienite nazwiska światowych twórców, jak m. in. Jacques Offenbach, który przybył na te tereny, aby znaleźć librecistę i tłumacza do swojej najsłynniejszej operetki "Orfeusz w Piekle", która na dolnośląskiej scenie zagościła zaraz po paryskiej prapremierze. Tym sposobem Wrocław był drugim miastem na świecie, w którym publiczność mogła zobaczyć słynnego kankana (galop infernal). Dość wspomnieć, że dolnośląskie teatry miejskie gościły wielu sławnych śpiewaków, instrumentalistów i dyrygentów, którzy przywozili tutaj "muzyczne nowinki" ze świata. Przypominając tamte czasy, Stowarzyszenie Operetka Wrocławska pragnie powrócić do prezentacji specjalnego koncertu galowego, który zostanie zorganizowany w zabytkowym teatrze Jawora i jednocześnie upamiętni jego bogate tradycje muzyczne.

W repertuarze koncertu galowego znajdą się największe przeboje operetkowe takich twórców, jak: Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Paul Abraham, Stanisław Moniuszko czy Jacques Offenbach. Integralnie wraz z solistami-śpiewakami zaprezentują się tancerze Teatru Scena Kamienica, którzy ubarwią pięknymi choreografiami poszczególnie prezentowane dzieła operetkowe oraz instrumentaliści, którzy związani byli z dawną wrocławską orkiestrą operetkową. Koncert poprowadzi znakomita muzykolog i prelegentka Elżbieta Szomańska – przez lata szefowa słynnego wrocławskiego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, która ubarwi wieczór anegdotą i ciekawostkami historycznymi o sztuce operetkowej na Dolnym Śląsku. Na potrzeby organizacji wydarzenia zostaną wydane pamiątkowe pocztówki z archiwalnymi zdjęciami Teatru Miejskiego w Jaworze i ciekawostkami z nim związanymi. Poprzez tego typu zabieg pragniemy przypomnieć społeczności województwa dolnośląskiego o kontekście historycznym tych miejsc i ich bogatych tradycjach.


12 października 2023 godz. 19:00

Teatr Miejski w Jaworze


Wykonawcy:

Liza Wesołowska - sopran Tomasz Maleszewski - tenor Damian Domalewski - tenor Balet Teatru Scena Kamienica Instrumentaliści Operetki Wrocławskiej Elżbieta Szomańska – prowadzenie


WSPÓŁORGANIZATOR: JAWORSKI OŚRODEK KULTURY


ZADANIE DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO


Bezpłatne zaproszenia dostępne są w Jaworskim Ośrodku Kultury.

Uwaga! Obowiązuje limit miejsc.bottom of page