top of page

III Oświęcimski Festiwal Operetkowy


Tegoroczna edycja III Oświęcimskiego Festiwalu Operetkowego to dwa zróżnicowane spotkania z operą i musicalem w plenerze!


Zaśpiewają znakomici śpiewacy: Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Damian Domalewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych oraz kulisami słynnego Broadwayu opowie Maciej Michałkowski.


Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami, duetami i songami z oper i musicali.


W programie wydarzenia znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", arie i duety z oper: "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” a także fragmenty przesławnych musicali: „Skrzypek na Dachu”, „Romeo i Julia”, „My Fair Lady”, „West Side Story”, „Cats”, Dzwonnik z Notre Dame” i wielu innych!


Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.


Harmonogram wydarzeń:


2 lipca 2023

- godz. 14:00 PARK ZASOLE

- godz. 16:00 RYNEK GŁÓWNY


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!


ZADANIE PUBLICZNE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA OŚWIĘCIMbottom of page