top of page
Śpiewnik Domowy na WYNOS! #SŁUPSK
Śpiewnik Domowy na WYNOS! #SŁUPSK

Śpiewnik Domowy na WYNOS! #SŁUPSK

Najpiękniejsze polskie pieśni z XIX stulecia

Czas i lokalizacja

07 maj, 18:00 – 08 maj, 19:00

PLAC ZABAW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5, 76-200 Słupsk, Polska

O wydarzeniu

Śpiewnik Domowy na WYNOS!

Najpiękniejsze polskie pieśni z XIX stulecia

Witold Rudziński pisał, że "Moniuszce przyświecała wyższa idea w tworzeniu polskich pieśni narodowych, które miały zająć ważne miejsce w życiu codziennym Polaków, usuwając na bok importowaną tandetę." Miały to być pieśni do powszedniego domowego śpiewania dla każdego i odpowiadać różnym nastrojom i potrzebom serca. Poprzez organizację tego rodzaju wydarzeń, chcielibyśmy powrócić do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania i zaprosić nań całe rodziny. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Repertuar naszych koncertów plenerowych wypełnią utwory ze Śpiewnika Domowego Stanisława Moniuszki, wzbogacone pieśniami innych polskich romantycznych kompozytorów. Publiczność usłyszy między innymi tak znane pieśni, jak:  "Znasz-li ten kraj", "Hulanka", "Życzenie", "Dwie Zorze", "Krakowiaczek", "Chochlik", "Kum i Kuma", "Prząśniczka", "Dziad i Baba", "Złota rybka". Przeplatane one będą miniaturami fortepianowymi - walcami i polkami w wykonaniu Tancerzy Teatru Scena Kamienica.  Niezwykłe i nowatorskie aranżacje pieśni Moniuszki przygotowuje znakomity pianista Ivan Zhukov.

Koncerty będą prowadzone w ciekawy i przystępny sposób z myślą o najmłodszychodbiorcach. Całość zawarta będzie w formie opowieści muzycznej, w trakcie której słuchaczeprzeniosą się do XIX-wiecznej Polski, poznają tradycje i zwyczaje wówczas panujące.

Ważnym elementem łączącym różne gatunki muzyki, będzie zaproponowanie nowychinterpretacji pieśni polskich kompozytorów. Artyści wykonają je w stylu operowym, jazzowym, operetkowym, musicalowym. Tego typu zabieg pozwoli na większą przystępność odbioruoraz zaproponowanie nowatorskiej i oryginalnej wersji muzycznej narodowej spuścizny.

Wykonawcy:

Śpiew: Liza Wesołowska, Tomasz Maleszewski, Damian Domalewski

Tancerze Teatru Scena Kamienica

Maciej Michałkowski - prowadzenie

aranż wszystkich pieśni, utwory fortepianowe - Ivan Zhukov

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Harmonogram wydarzeń:

6 maja 2023

godz. 16:00 – PLAC PRZY NOWEJ BRAMIE

godz. 18:00 – PARK IM. WITKACEGO [ul. Frąckowskiego]

7 maja 2023

godz. 16:00 – BULWARY NAD SŁUPIĄ

godz. 18:00 – PLAC ZABAW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 [Osiedle Westerplatte]

ZADANIE PUBLICZNE ZOSTAŁO DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SŁUPSK

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page